Liposukcija: Sve Što Treba da Znate Pre Operacije

Ivona Blog 2024-07-06

Sve što treba da znate o liposukciji: iskustva, saveti lekara, vrste zahvata, oporavak i dugoročni efekti. Pročitajte pre nego što se odlučite.

Liposukcija: Sve Što Treba da Znate Pre Operacije

Liposukcija je jedan od najpopularnijih estetskih zahvata danas, ali i pored sve rasprostranjenosti, postoji mnogo nedoumica i pitanja vezanih za ovu proceduru. Da li ste razmišljali o liposukciji? Da li poznajete nekoga ko je prošao kroz ovaj zahvat? U ovom članku ćemo pokušati da odgovorimo na sva ključna pitanja i podelimo korisne savete.

Šta je liposukcija i kome je namenjena?

Liposukcija je hirurški zahvat kojim se uklanja višak masnog tkiva sa specifičnih delova tela. Važno je napomenuti da liposukcija nije metod za mršavljenje, već za korekciju lokalizovanih masnih naslaga koje ne reaguju na dijetu i vežbanje.

Kao što jedna korisnica kaže: "Liposukcija je super stvar za lokalizovanu gojaznost. Ljudi, ja sam ovde totalno nova, zalutala sam tako što sam tražila neke informacije... Čitala sam diskusiju i htela bih da zamolim ko je već stručnjak u ovoj oblasti..."

Koliko masti se može ukloniti?

Prema iskustvima pacijenata, količina masti koja se može sigurno ukloniti varira: "Kod liposukcije najviše što može da se skine je 5kg, pa treba razmisliti da li se isplati davati tolike pare za operaciju ili ne."

Iako neki hirurzi mogu ukloniti i do 5 litara masnog tkiva u jednom zahvatu, optimalna količina je obično manja. Preveliko uklanjanje može dovesti do neravnina i drugih komplikacija.

Priprema za liposukciju

Priprema za zahvat obuhvata nekoliko koraka:

  • Kompletan laboratorijski nalaz i provera faktora koagulacije
  • Prekid uzimanja određenih lekova (npr. Andol) najmanje 15 dana pre operacije
  • Pribavljanje kompresivnog steznika za postoperativni period

Kao što jedna korisnica primećuje: "Ništa od takve terapije ti nije potrebno pre operativnog zahvata, naročito ne lekovi koji smanjuju krvarenje, jer moraš pre bilo kakve intervencije da uradiš kompletan laboratorijski nalaz plus faktore koagulacije."

Vrste liposukcije

1. Klasična liposukcija

Najstarija i najčešće korišćena metoda. Izvodi se pomoću tankih kanila koje se uvode kroz male rezove.

2. Laserska liposukcija (SmartLipo)

"Laserska liposukcija skida ograničenu količinu masnog tkiva" - koristi laser za topjenje masti pre njihovog uklanjanja. Prednosti uključuju manju invazivnost i bolje zatezanje kože.

3. Ultrazvučna liposukcija

Koristi ultrazvuk za razbijanje masnih ćelija. Može imati veći rizik od opekotina i komplikacija.

4. VASER liposukcija

Poboljšana verzija ultrazvučne tehnike sa preciznijim rezultatima.

Postoperativni oporavak

Oporavak nakon liposukcije varira u zavisnosti od obima zahvata, ali uglavnom obuhvata:

  • Nošenje kompresivnog steznika 4-6 nedelja
  • Ograničena fizička aktivnost tokom prvih nedelja
  • Moguća oteklina i modrice koje traju nekoliko nedelja
  • Obavezne limfne drenaže ili LPG tretmani za sprečavanje fibroze

Kao što jedna pacijentkinja opisuje: "Bolovi su podnošljivi, nisam popila nijedan lek protiv bolova... Steznik se nosi 4-6 nedelja skoro 24/7, skidaš samo kad se tuširaš."

Moguće komplikacije

Iako je liposukcija relativno sigurna procedura, postoje određeni rizici:

  • Neravnine i kvrgavost kože (pogotovo ako se ne rade postoperativni tretmani)
  • Fibroza (ožiljno tkivo)
  • Infekcije
  • Krvarenja i hematomi
  • Tromboza

Kao što jedna korisnica upozorava: "Lipo ti uopšte nije jednostavna operacija, oporavak je dug i bolan... Efekti su trajni ali opet ako počneš preterano puno da jedeš, ne očekuj da će ti trbuh i dalje biti ravan."

Da li su rezultati trajni?

Rezultati liposukcije mogu biti trajni pod uslovom da pacijent održava stabilnu težinu. Kao što jedna korisnica objašnjava: "Efekti su trajni ali napominju da se ne sme ugojiti više od 5 kg, ali opet je telo srazmerno."

Važno je napomenuti da se masne ćelije koje su uklonjene neće regenerisati, ali preostale ćelije mogu povećati svoju zapreminu u slučaju gojenja.

Česta pitanja

1. Da li liposukcija leči celulit?

Ne, liposukcija ne otklanja celulit. Kao što jedna korisnica objašnjava: "Liposukcija ne otklanja celulit, samo smanjuje debljinu i koriguje oblik."

2. Da li je potrebno zatezanje kože nakon liposukcije?

Zavisi od elastičnosti kože i količine uklonjene masti. Mlađi pacijenti obično ne zahtevaju dodatno zatezanje.

3. Koje regije se najčešće tretiraju?

Najpopularnije zone su stomak, bokovi ("jahaće pantalone"), butine, zadnjica, ruke i podbradak.

Transfer masti (lipofilling)

Sve popularnija tehnika koja podrazumeva uklanjanje masti sa jednog dela tela (npr. stomaka) i njihovo ubrizgavanje u drugi deo (npr. zadnjicu ili grudi).

Kao što jedna korisnica opisuje: "Ja sam jako zainteresovana za liposukciju i fat grafting - isisaju mast sa ledja i bokova i ubace ga u zadnjicu. Jako lepo!"

Međutim, postoje i negativna iskustva: "Hirurg mi ubacio loše, pokvario mi struk i stomak, sve se razlilo, užas."

Kako izabrati hirurga?

Ključni faktori pri izboru hirurga:

  • Iskustvo i specijalizacija za liposukciju
  • Preporuke bivših pacijenata
  • Pregled pre i posle fotografija
  • Detaljno objašnjenje procedure i očekivanih rezultata

Kao što jedna korisnica savetuje: "Pazi dobro koga ćeš izabrati. Ja sam se polakomila za cenom, a i klinika izgledala onako fensi. Imala sam milion popravnih, a sve me koštalo kao da me operisao neki Brazilac."

Zaključak

Liposukcija može biti odlično rešenje za lokalizovane masne naslage koje se ne mogu ukloniti dijetom i vežbanjem. Međutim, ključ uspeha leži u realnim očekivanjima, pažljivom izboru hirurga i strogoj poslušnosti postoperativnim uputstvima.

Kao što jedna korisnica mudro primećuje: "Jako je bitno da se držiš saveta i uputstava lekara nakon liposukcije - da nosiš steznik, da vežbaš, da se ne ugojiš naglo i sl. Efekti su ti trajni, ali opet ako počneš preterano puno da jedeš, ne očekuj da će ti trbuh i dalje biti ravan."

Pre nego što donesete konačnu odluku, obavezno se konsultujte sa kvalifikovanim plastičnim hirurgom koji će vam pomoći da shvatite sve aspekte procedure i da li ste dobar kandidat za nju.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.