HPV Virus i Kondilomi: Sve Što Treba Da Znate

Ivona Blog 2025-02-26

Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima, njihovoj dijagnostici, lečenju i prevenciji vakcinom. Pročitajte iskustva i savete o ovoj čestoj infekciji.

HPV Virus i Kondilomi: Sve Što Treba Da Znate

Kondilomi, papilomi, polne bradavice – sve su to imena za veoma neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Ova bolest izaziva veliku nelagodu zbog teškog lečenja, čestih recidiva i mogućnosti prelaska u karcinom.

Šta su kondilomi i šta ih izaziva?

Uzrok nastanka kondiloma je HPV (humani papiloma virus) koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona – vagine, anusa i penisa. Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do raka.

HPV tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu izazvati ravne, skoro nevidljive bradavice koje postaju maligne, dok tipovi 6 i 11 najčešće uzrokuju kondilome koje je lako uočiti, ali ne izazivaju rak.

Kako se prenosi HPV virus?

HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja, kada novorođenče može dobiti laringealne papilome u grlu.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama i perineumu. To su mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom.

U početku su mali, ali kasnije mogu narasti i postati vrlo veliki. Moguće je sekundarno infekcija, maceracija i krvavljenje.

Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje se histološkim i drugim ispitivanjima. Važno je tražiti drugo mišljenje jer se kondilomi često mešaju sa polipozom koja nastaje zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta.

Vreme inkubacije (od infekcije do pojave simptoma) može trajati od mesec dana do godinu dana.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i iscrpljujuće. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju - spaljivanje tečnim azotom
  • Lasersko uklanjanje - posebno efektno za unutrašnje kondilome
  • Medikamentozno lečenje - korišćenje podofilotoksina, trihlorsirćetne kiseline ili 5-fluoracil krema
  • Radiotalasno uklanjanje - efikasna metoda sa malim rizikom od recidiva

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa, a ne i sam virus. Česti su recidivi, pa je potrebno ponavljati terapiju.

Kondilomi tokom trudnoće

Kondilomi kod trudnica pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje mora da se sprovodi tokom cele trudnoće, a laserska vaporizacija se može raditi i pred sam porođaj.

HPV vakcine - prevencija raka grlića materice

U Srbiju je stigla vakcina protiv kancerogenih tipova HPV virusa (Cervarix i Gardasil). Vakcina se daje u tri doze i najefikasnija je ako se primi pre početka seksualnog života.

Statistike pokazuju da svakog dana jedna žena u Srbiji umre od raka grlića materice. Godišnje se otkrije 1.400 novih slučajeva, što nas stavlja među zemlje sa najvećom stopom obolelih.

Zaključak

Kondilomi su neprijatna, ali česta pojava. Ključno je pravovremeno dijagnostikovati problem i započeti adekvatno lečenje. Traženje drugog mišljenja je obavezno, kao i preventivno vakcinisanje protiv opasnih tipova HPV virusa.

Ukoliko primećujete bilo kakve promene u genitalnom području, obavezno posetite lekara. Rana dijagnoza je ključna za uspešno lečenje i prevenciju komplikacija.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.